2016 Real County Jr. Livestock Show Summary
Volume Buyer: Burk Feed & Western Wear
Other Top Buyers:
First State Bank of Uvalde and Briscoe Ranches
Ryan Ranch
Hondo National Bank
Dennis & Bonnie Berry
Hill Country Telephone Cooperative
Leakey Mercantile
The Ridge
Berry Las Palmas Ranch
South Texas Aggregates
2015 2016
Total Sales at Sale $111,850 $116,300
Total Add-ons from Buyer’s Club $8,800 $7,950
Total Cakes/Pies Donations $850 $600
Totals $120,650 $124,850
# of Exhibitors 90 99
# of Animals Sold 90 99
Average per Animal $1,340 $1,261
Minimum per Head:
Lambs 22 @ $1000 21 @ $1000
Meat Goats 27 @ $1000 25 @ $1000
Swine 8 @ $1000 7 @ $1400
Breeder Meat Goats 11 @ $800 21 @ $900
Rabbits 12 @ $700 16 @ $600
Broilers (Pen of 3)
# of Animals in Show:
Lambs 50 40
Meat Goats 39 41
Swine 17 19
Breeder Meat Goats 29 41
Rabbits (Pen of 3) 4 4
Rabbits (Breeder) 35 44
Horses 6 4
Broilers (Pen of 3) 6 4
Grand & Reserve Champion Sales
Grand Champion Lamb Trey Bates The Ridge $2,500
Grand Champion Pen of 3 Broilers Avery Satterwhite NO SALE
Grand Champion Breeder Rabbit Helena Lopez Leakey Mercantile/       Leakey Liquors 1400
Grand Champion Pen of 3 Rabbits Avery Satterwhite Ryan Ranch 3500
Grand Champion Meat Goat Trey Bates NO SALE
Grand Champion Breeder Meat Goat Annslie Shoemaker First State Bank & Briscoe Ranches 2500
Grand Champion Swine Kylie Kramer Burk Feed & Western Wear 2400
Reserve Grand Champion Lamb Trey Bates NO SALE
Reserve Grand Champion Pen of 3 Broilers Colt Satterwhite Ryan Ranch 3750
Reserve Grand Champion Breeder Rabbit Avery Satterwhite NO SALE
Reserve Grand Champion Pen of 3 Rabbits Colt Satterwhite NO SALE
Reserve Grand Champion Meat Goat Austin Gonzalez Harrison Electropolishing Sable Oilfield Services     Happy Hollow                             Frio Canyon Rentals 2500
Reserve Grand Champion Breeder Meat Goat Bethany Fisher Hondo National Bank 2000
Reserve Grand Champion Swine Caiden Childs Leakey Mercantile/         Leakey Liquors 1700
PLACING 2016
Horse
Gelding
1 Maggie Phillips
2 Maggie Phillips
3 Alexis Pendley
4 Winston Walker
Champion Gelding- Maggie Phillips
Reserve Champion Gelding- Maggie Phillips
GRAND CHAMPION HORSE- Maggie Phillips
RESERVE GRAND CHAMPION HORSE- Maggie Phillips
Breeder Rabbits
Breeder Buck Rabbits
1 Helena Lopez
2 Zoe Carnes
3 Tyanna Schexnider
4 Avery Satterwhite
5 Roy Schexnider
6 Hayden Chancey-McGuire
7 Avery Satterwhite
8 Savannah Cable
9 Tyanna Schexnider
10 Floyd Preece
11 Roy Schexnider
12 Victoria Spaniel
13 Aubrey Preece
14 Colt Satterwhite
15 Ryan Lopez
Champion Breeder Buck Rabbit- Helena Lopez
Reserve Champion Breeder Buck Rabbit- Zoe Carnes
Breeder Doe Rabbit
1 Avery Satterwhite
2 Satera Perez
3 Colt Satterwhite
4 Tyanna Schexnider
5 Colt Satterwhite
6 Avery Satterwhite
7 Tyanna Schexnider
8 Kayla Allen
9 Destiny Spaniel
10 Aubrey Preece
11 Zoe Carnes
12 Heather Chancey-McGuire
13 Hailey Spaniel
14 Roy Schexnider
15 Roy Schexnider
Champion Breeder Doe Rabbit- Avery Satterwhite
Reserve Champion Breeder Doe Rabbit- Satera Perez
GRAND CHAMPION BREEDER RABBIT- Helena Lopez
RESERVE GRAND CHAMPION BREEDER RABBIT- Avery Satterwhite
Pen of 3 Rabbits
1 Avery Satterwhite
2 Colt Satterwhite
3 Tyanna Schexnider
4 Roy Schexnider
GRAND CHAMPION PEN OF THREE RABBITS- Avery Satterwhite
RESERVE GRAND CHAMPION PEN OF THREE RABBITS- Colt Satterwhite
Pen of 3 Broilers
1 Avery Satterwhite
2 Colt Satterwhite
3 Colt Satterwhite
4 Avery Satterwhite
GRAND CHAMPION PEN OF 3 BROILERS- Avery Satterwhite
RESERVE GRAND CHAMPION PEN OF 3 BROILERS- Colt Satterwhite
Breeder Meat Goat
Lightweight Doe Kid Breeder Meat Goat
1 Britten Shoemaker
2 Britten Shoemaker
3 Colin Taylor
4 Mateo Galvan
5 Angel Vela
6 Tosy Torres
7 Adianna Torres
8 Danyel Galvan
Mediumweight Doe Kid Breeder Meat Goat
1 Annslie Shoemaker
2 Annslie Shoemaker
3 Aiden Chisum
4 Kylie Taylor
5 Angelica Keringer
6 Evan Parker
7 Leslie Taylor
8 Kylie Taylor
9 Clay Kinsey
10 Cadence Hernandez
Heavyweight Doe Kid Breeder Meat Goat
1 Kaydie Light
2 Bethany Fisher
3 Katelyn Salazar
4 Aubrey Preece
5 Averi Walker
6 Aiden Chisum
7 Curtea Soppe
Champion Doe Kid Breeder Meat Goat- Annslie Shoemaker
Reserve Champion Doe Kid Breeder Meat Goat- Britten Shoemaker
Aged Doe Breeder Meat Goat
1 Bethany Fisher
2 Averi Walker
3 Katelyn Salazar
4 Rylee Stewart
5 Colt Satterwhite
6 Sophie Parker
7 Damian Gonzalez
8 Tori Carabajal
9 Trey Pannell
10 Colt Satterwhite
11 Avery Satterwhite
12 Robert Decker
13 Callista Garza
14 Nathanael Carabajal
15 Celastina Galvan
16 Crystal Galvan
Champion Aged Doe Breeder Meat Goat- Bethany Fisher
Reserve Champion Aged Doe Breeder Meat Goat- Averi Walker
GRAND CHAMPION BREEDER MEAT GOAT-Annslie Shoemaker
RESERVE GRAND CHAMPION BREEDER MEAT GOAT-Bethany Fisher
Meat Goats
Class 1 Meat Goat
1 Michael Downum
2 Gerron Rocha
3 Alex Banuelos
4 Michael Downum
5 Ainsley Gonzalez
6 Kaydie Light
7 Nataliah DeLeon
8 Maggie Phillips
Class 2 Meat Goat
1 Trey Bates
2 Austin Gonzalez
3 Amber Bunk
4 Daymon Joy
5 Joana Valenzuela
6 Caroline Boyle
Champion Lightweight Meat Goat- Trey Bates
Reserve Champion Lightweight Meat Goat- Austin Gonzalez
Class 3 Meat Goat
1 Trey Bates
2 Tyanna Schexnider
3 Emery Rocha
4 Austin Gonzalez
5 Alisabeth Threadgill
6 Cassidy Wooten
7 Tabetha Boyle
Class 4 Meat Goat
1 Kailey Barrientos
2 Britten Shoemaker
3 Ainsley Gonzalez
4 Sarah Whipkey
5 Juan Barrientos
6 Damian Gonzalez
Champion Mediumweight Meat Goat-Trey Bates
Reserve Champion Mediumweight Meat Goat-Kailey Barrientos
Class 5 Meat Goat
1 Annslie Shoemaker
2 Averi Walker
3 Trey Pannell
4 Bethany Fisher
5 Cody Wooten
6 Cassidy Williams
7 Floyd Preece
Class 6 Meat Goat
1 Annslie Shoemaker
2 Averi Walker
3 Kaydie Light
4 Katelyn Salazar
5 Katelyn Salazar
6 Alexis Pendley
7 Damian Gonzalez
Champion Heavyweight Meat Goat- Annslie Shoemaker
Reserve Champion Heavyweight Meat Goat-Averi Walker
GRAND CHAMPION MEAT GOAT- Trey Bates
RESERVE GRAND CHAMPION MEAT GOAT- Austin Gonzalez
Lambs
Southdown Lambs
Lightweight Southdown Lambs
1 Rylee Stewart
2 Haden Hart
3 Kaydie Light
4 Mikel Peete
5 Brittany Keith
Heavyweight Southdown Lambs
1 Rylee Stewart
2 Averi Walker
3 Kahliya Guia
Champion Southdown Lamb- Rylee Stewart
Reserve Champion Southdown Lamb- Rylee Stewart
Finewool Lambs
Lightweight Finewool Lambs
1 Trey Bates
2 Karson Hart
3 Micah Vernor
4 Ruben Guerrero
Heavyweight Finewool Lambs
1 Rylee Stewart
2 Trey Bates
3 Aubree Glass
Champion Finewool Lamb- Rylee Stewart
Reserve Champion Finewool Lamb- Trey Bates
Crossbred Lambs
Lightweight Crossbred Lambs
1 Trey Bates
2 Vivian Guerrero
3 Victor   Contreras
4 Maria Rosenthal
5 Michael Contreras
Heavyweight Crossbred Lambs
1 Trey Bates
2 Rylee Stewart
3 Rylee Stewart
Champion Crossbred Lamb- Trey Bates
Reserve Champion Crossbred Lamb- Rylee Stewart
Mediumwool Lambs
Lightweight Mediumwool Lambs
1 Haden Hart
2 Kaydie Light
3 Anthony Chavez
4 Shyanne Hampton
5 Shyanne Hampton
6 Kahliya Guia
7 Caden Turner
8 Caden Turner
9 Adianna Torres
Heavyweight Mediumwool Lambs
1 Trey Bates
2 Trey Bates
3 Rylee Stewart
4 Rylee Stewart
5 Averi Walker
6 Averi Walker
7 Anna Vernor
8 Aaron Gallamore
Champion Mediumwool Lamb- Trey Bates
Reserve Champion Mediumwool Lamb- Trey Bates
GRAND CHAMPION LAMB- Trey Bates
RESERVE GRAND CHAMPION LAMB- Trey Bates
Swine
Lightweight Swine
1 Colt Satterwhite
2 Avery Satterwhite
3 Caiden Childs
4 Kylie Kramer
5 Aiden Chisum
6 Aiden Chisum
7 Xavier Acosta
Champion Lightweight Swine- Colt Satterwhite
Reserve Champion Lightweight Swine- Avery Satterwhite
Mediumweight Swine
1 Caiden Childs
2 Averi Walker
3 Winston Walker
4 Sarah Merritt
5 Camdyn Childs
6 Melody Hull
7 Averi Walker
Champion Mediumweight Swine- Caiden Childs
Reserve Champion Mediumweight Swine- Averi Walker
Heavyweight Swine
1 Kylie Kramer
2 Camdyn Childs
3 Colt Satterwhite
4 Avery Satterwhite
5 Luke Merritt
Champion Heavyweight Swine- Kylie Kramer
Reserve Champion Heavyweight Swine- Camdyn Childs
GRAND CHAMPION SWINE- Kylie Kramer
RESERVE GRAND CHAMPION SWINE- Caiden Childs
Champions 2016
Champion Gelding- Maggie Phillips
Reserve Champion Gelding- Maggie Phillips
GRAND CHAMPION HORSE- Maggie Phillips
RESERVE GRAND CHAMPION HORSE- Maggie Phillips
Champion Breeder Buck Rabbit- Helena Lopez
Reserve Champion Breeder Buck Rabbit- Zoe Carnes
Champion Breeder Doe Rabbit- Avery Satterwhite
Reserve Champion Breeder Doe Rabbit- Satera Perez
GRAND CHAMPION BREEDER RABBIT- Helena Lopez
RESERVE GRAND CHAMPION BREEDER RABBIT- Avery Satterwhite
GRAND CHAMPION PEN OF THREE RABBITS- Avery Satterwhite
RESERVE GRAND CHAMPION PEN OF THREE RABBITS- Colt Satterwhite
GRAND CHAMPION PEN OF 3 BROILERS- Avery Satterwhite
RESERVE GRAND CHAMPION PEN OF 3 BROILERS- Colt Satterwhite
Champion Doe Kid Breeder Meat Goat- Annslie Shoemaker
Reserve Champion Doe Kid Breeder Meat Goat- Britten Shoemaker
Champion Aged Doe Breeder Meat Goat- Bethany Fisher
Reserve Champion Aged Doe Breeder Meat Goat- Averi Walker
GRAND CHAMPION BREEDER DOE MEAT GOAT-Annslie Shoemaker
RESERVE GRAND CHAMPION BREEDER DOE MEAT GOAT-Bethany Fisher
Champion Lightweight Meat Goat- Trey Bates
Reserve Champion Lightweight Meat Goat- Austin Gonzalez
Champion Mediumweight Meat Goat-Trey Bates
Reserve Champion Mediumweight Meat Goat-Kailey Barrientos
Champion Heavyweight Meat Goat- Annslie Shoemaker
Reserve Champion Heavyweight Meat Goat-Averi Walker
GRAND CHAMPION MEAT GOAT- Trey Bates
RESERVE GRAND CHAMPION MEAT GOAT- Austin Gonzalez
Champion Southdown Lamb- Rylee Stewart
Reserve Champion Southdown Lamb- Rylee Stewart
Champion Finewool Lamb- Rylee Stewart
Reserve Champion Finewool Lamb- Trey Bates
Champion Crossbred Lamb- Trey Bates
Reserve Champion Crossbred Lamb- Rylee Stewart
Champion Mediumwool Lamb- Trey Bates
Reserve Champion Mediumwool Lamb- Trey Bates
GRAND CHAMPION LAMB- Trey Bates
RESERVE GRAND CHAMPION LAMB- Trey Bates
Champion Lightweight Swine- Colt Satterwhite
Reserve Champion Lightweight Swine- Avery Satterwhite
Champion Mediumweight Swine- Caiden Childs
Reserve Champion Mediumweight Swine- Averi Walker
Champion Heavyweight Swine- Kylie Kramer
Reserve Champion Heavyweight Swine- Camdyn Childs
GRAND CHAMPION SWINE- Kylie Kramer
RESERVE GRAND CHAMPION SWINE- Caiden Childs
Showmanship
Junior Horse Showmanship- Alexis Pendley
Senior Horse Showmanship- Maggie Phillips
Junior Rabbit Showmanship- Zoe Carnes
Senior Rabbit Showmanship- Ryan Lopez
Junior Broiler Showmanship- Avery Satterwhite
Senior Broiler Showmanship- Damian Gonzalez
Junior Meat Goat Showmanship- Kaydie Light
Senior Meat Goat Showmanship- Trey Bates
Junior Lamb Showmanship- Aubree Glass
Senior Lamb Showmanship- Trey Bates
Junior Swine Showmanship- Avery Satterwhite
Senior Swine Showmanship- Winston Walker
High Point- Avery Satterwhite
Show & Sale Dedicated To: DeeDee Wally & Angie Downum